Ракометарките на ЖРК Вардар синоќа, во четвртото коло од групната фаза во Лигата на шампиони, го победи тимот на Подравка Копривница со 35:25 и обезбеди пласман во следната фаза од натпреварувањето. Со три победи и со еден пораз, тимот на Вардар е втор во групата Б, со шест бода зад Будуќност кој следниот викенд ќе гостува во Скопје. И двете екипи се пласираа во главната фаза, па овој натпревер ќе биде за престиж.