Четириесет и четиригодишен жител на Богданци е осомничен за насилство, откако нападнал сограѓанин и полициска екипа, која дошла да интервенира по инцидентот.

Како што информираат од гевгелиската полиција, осомничениот Ѓ.Д., на почетокот на овој месец, во кафеаната „Парк“, без повод и причина нападнал сограѓанин, удирајќи го во главата. По инцидентот, тој излегол од кафеаната, но по извесно време, повторно се вратил со пиштол в рака, од кој истрелал еден куршум.

Осомничениот им се заканувал и на полицајците, кои дошле да го повикаат на разговор пред неговиот дом, а се обидел да удри и еден од нив.

Против него била поднесена кривична пријава за насилство и напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста.