fbpx

Железница преговара за надминување на техничките недостатоци на кинеските возови

-

Железници на РСМ – Транспорт во моментов преговара со кинеската компанија ЦРРЦ за исполнување на обврските од склучениот договор за набавените шест кинески возови, со што би се надминале техничките недостатоци на гарнитурите и би се извршил технички прием на патничките гарнитури.

– Доколку овие преговори не бидат успешни, како правна можност е започнување на арбитражна постапка пред Арбитражниот суд во Скопје – велат за „Мета.мк“ од Железници на РСМ – Транспорт.

Кинеските возови во изминативе години редовно сообраќаат по македонските пруги, но од Железници на РСМ – Транспорт велат дека техничките недостатоци на гарнитурите не го загрозуваат нивното учество во сообраќајот и тие се безбедни за патниците.

Една локомотива од овие кинески возови веќе подолго време е расипана и стои гаражирана во депото „Лисиче“, а поради неа повеќе од една година не сообраќа експресниот воз Скопје – Битола – Скопје. Останатите кинески возови редовно сообраќаат на линиите кон Битола, Гевгелија, Табановце, Кичево и Кочани.

Од Железници на РСМ – Транспорт информираат и за четирите нови електрични локомотиви што се набавени од Кина. Првата локомотива пристигна во мај, додека останатите треба допрва да пристигнат во земјава. Новата електрична локомотива не е пуштена во сообраќај, бидејќи досега не е пристигната комплетната техничка документација за неа.

– За да се добие дозвола за пуштање во сообраќај локомотивата треба да поседува Европски Сертификат за импероперабилност (ТСИ Сертификат) и да биде извршен технички прием на истата – посочуваат од Железници на РСМ – Транспорт.

Владата на седница одржана на крајот од јули ја задолжи Железници на РСМ – Транспорт да направи ревизија на склучените договори за набавка на новите кинески патнички гарнитури и електрични локомотиви, со кои ќе се испита можноста за покренување на арбитражни постапки поради техничките недостатоци на доставените патнички гарнитури, но и поради фактот што се доцни со испораката на електричните локомотиви.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Судот ја обврза германската влада да преземе итни мерки против штетните гасови

Германската влада мора да преземе дополнителни итни мерки против емисијата на штетни гасови од возилата и зградите, одлучи германскиот Вишиот управен суд Берлин-Бранденбург, пренесува германската новинска агенција ДПА. Судот ја...