fbpx

Земјотрес утрово го погоди Охрид

Земјотресот се случил во 10 часот и 14 минути, информираше Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ

-

Земјотрес со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала утрово бил почувствуван во Охрид и околината. Земјотресот се случил во 10 часот и 14 минути, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

„Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес 31.05.2023 година регистрираше земјотрес 89 km југозападно од Скопје, кој потекнува од епицентрално подрачје Охрид- Струга“, информираа од Сеизмолошката опсерваторија.

Земјотресот бил почувствуван од населението во Охрид и околината со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала и од населението во Ресен, Струга, Вевчани и околината со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотресот го регистрираше и Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

https://twitter.com/LastQuake/status/1663821529203744768?s=20

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...