fbpx

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во Грција, епицентарот бил близу островот Китнос

Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 11.53 часот, се наоѓа на 17 километри северо-североисточно од островот Китнос

-

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер се случи денеска околу пладне во близина на западниот кикладски остров Китнос, соопшти Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина.

Потресот бил почувствуван во Атина и во други грчки градови, јави грчки Катимерини.

Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 11.53 часот, се наоѓа на 17 километри северо-североисточно од островот. Фокусната длабочина на земјотресот е проценета на 14,4 километри.

Грција се наоѓа во една од сеизмички најактивните области во светот, а земјотресите се вообичаени. Сепак, жртвите и големите штети се ретки појави.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...