Земјотрес од интензитет од 2,7 степени според Рихтеровата скала синоќа е почувствуван во близина на Пехчево.

Европскиот сеизмолошки центар јавува дека епицентарот на земјотресот, кој е регистриран четири минути по полноќ, бил на 15 километри северо-западно од Пехчево, на длабочина од 1 километар.