fbpx

Земјотрес од 2,9 степени по Рихтер почуствуван утрово на подрачјето Тетово-Гостивар

-

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека, утрово, 30 март 2021 година, во 06 часот и 15 минути, е регистриран земјотрес во епицентралното подрачје Тетово-Гостивар.

Епицентарот бил на 65 километри југозападно од Скопje, со локална Рихтерова магнитуда ML 2,9.
„Според досегашните податоци, земјотресот беше почувствуван од населението во Маврово, Гостивар, Тетово, Дебар, Охрид и Кичево со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала“, соопштија од Сеизмолошката опсерваторија.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...