fbpx

Земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Охрид и Преспа

-

Земјотрес со јачина од 3.9  според Рихтерова локална магнитуда, денес го стресе тлото на Албанија. Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот со епицентралното подрачје Елбасан, Албанија го регистрираше 130 километри југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот се случи во 11.57 часот, со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, а беше почувствуван од населението во Преспа, Охрид и околината.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download karbonn firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free