fbpx

Земјава од четврток влегува во портокалова фаза на високи температури

Од утре дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а на места ќе достигнуваат и 40 степени Целзиусови

-

Од утре до недела, нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а на места ќе достигнуваат и 40 степени Целзиусови.

Од УХМР велат дека, според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни температури, на територијата на нашата земја утре ќе биде активно жолто, а во Скопската и Полошката котлина – портокалово ниво за опасност од високи температури.

Поради понатамошен раст на температурите, од четврток насекаде низ земјава ќе биде активно портокалово ниво.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...