Фото: Укринформ

Украинскиот претседател во ноќното обраќање објави дека наводно разговорите со Русија за извлекување на опсадените и ранетите украински борци од утврдениот металуршки комбинат крај јужниот пристаништен град Мариупол, се многу сложени, како и дека Кијив користи „влијателни посредници“, пренесе Ројтерс.

Руските сили постојано ја бомбардираат челичарницата која е последниот бастион на стотици украински бранители во градот речиси целосно контролиран од Русија по повеќе од два месеци опсада.

Украина, велејќи дека нема воено решение за ќор-сокакот, предложи евакуација на 38 од најтешко ранетите бранители. Ако Москва им дозволи да излезат, Киев вели дека ќе ослободи голем број руски воени заробеници.

„Во моментов во тек се многу сложени проговори за следната фаза од мисијата за евакуација – извлекувањето на тешко ранетиет, медицинари. Станува збор за голем број луѓе,“, рече Зеленски во обраќањето ноќта кон саботата, откако претходно седмицава Киев се откажа од операцијата за воено извлекување на украинските борци од „Азовстал“.

„Секако, правиме сѐ да ги евакуираме сите други, секој наш бранител. Веќе ги вклучивме сите ширум светто кој би можеле да бидат највлијателните посредници“, додаде украинскиот претседател без да даде поединости“, нагласи укранскиот претседател.

Русија, којашто инсистира украинските борци да го положат оружјето и да се предадат, во јавноста воопшто не известува за некакви преговори со Украина за евакуација од „Азовстал“.

Украинските борци, во текот нанеделата со посредување на меѓународни организации да бидат евакуирани во трети земји.

„Имаме проблем со муницијата, храната, водата, лековите. Напиот непријател, со поддршка на авијација и артилерија, продолжува со нападите, Тие продолжуваат со нападот на нашите позиции, но ние продолжуваме да ги одбиваме“, тврдеше Паламад на интернет форум кој го пренесуваше YouTube и апелираше до САД да помогнат во евакуациајта на ранетите.

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук претходно рече дека резултатите од преговорите „можеби нема да бидат на сите по волја, но нашата задача е да ги евакуираме нашите момчиња. Сите. Живи“.