fbpx

Зеленски поднесе тужба против Русија во Хаг, одбива да преговара во Белорусија

-

Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави денеска на Твитер претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

„Русија мора да биде одговорна за манипулирање со приказната за геноцид со цел да се оправда агресијата. Бараме итна одлука на судот, кој и наложува на Русија веднаш да ги прекине воените дејствија и очекуваме судењето да започне следната недела“, наведе Зеленски.

Русија им даде рок на украинските власти до 15 часот по локално време да одлучат дали ќе се сретнат со руската делегација на разговорите во белорускиот град Хомел.

Шефот на руската делегација и помошник на претседателот Владимир Путин, Владимир Медински, за државната новинска агенција РИА изјави дека ќе остане до закажаното време и ќе чека одговор.

Веднаш штом ќе ја добиеме оваа потврда, веднаш ќе почнеме да се среќаваме со нашите колеги во преговорите“, рече Медински.

Сепак, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека ќе биде подготвен да разговара со Русија, но го отфрли нивниот предлог средбата да се одржи во Белорусија.

Руските сили ги нападнаа постројките за нафта и гас во Украина, предизвикувајќи огромни експлозии во текот на ноќта, но украинските сили ги спречуваа руските трупи кои напредуваа кон главниот град Киев, рече претседателот Володимир Зеленски додека нападот трае веќе четири дена.

Руската инвазија на Украина започна во четвртокот наутро со напади од копно, море и воздух, што беше веднаш најголемиот воен напад од една европска држава врз друга од Втората светска војна. Русија ги нарекува своите акции во Украина „специјална операција“, пренсе Ројтерс.

Според новинската агенција, западните разузнавачки извори велат дека руските сили наишле на многу посилен украински отпор отколку што очекувале и тоа значително го забавувало нивниот напредок од почетокот на нивната инвазија.

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници во саботата се заложија да го блокираат пристапот на одредени руски банки до меѓународниот платен систем SWIFT како дополнително казнување на Москва додека таа продолжува со напад.

Повеќе од 43.000 Украинци избегаа во Романија во трите дена откако Русија ја нападна Украина по копно, море и воздух, покажаа податоците на граничната полиција во неделата.

Тие влегоа во Романија преку нејзините четири копнени гранични контролни пункта со Украина, но и преку нејзините контролни пунктови со Молдавија, покажаа податоците. Илјадници од нив веќе ја напуштија земјата на пат кон Бугарија и Унгарија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download coolpad firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy paid course