fbpx

Заврши распитот, Талески на задна врата излезе од судот

-

Битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е првоосомничен во случајот „Транспортер“, по двочасовен распит пред судија на претходна постапка, од задната врата го напушти Кривичниот суд во Скопје.

Специјалното јавно обвинителство бараше од судот на Талески да му биде одреден притвор, но засега од судот нема информација дали на битолскиот градоначалник му е одредена некаква мерка за обезбедување присуство или, пак, ќе се брани до слобода.

Битолскиот градоначалник и уште 22 лица се товарат за финансиски злоупотреби со превозот на ученици во Битола.

Талески на распит пред судијата на претходна постапка се појави денеска претпладне околу 11 часот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...