fbpx

Завршен митинг на претседателскиот кандидат Саша Јанковиќ вечерва во Белград

-

Околу 20.000 граѓани се собраа вечерва во центарот на Белград на завршниот предизборен митинг на претседателскиот кандидат Саша Јанковиќ, од кој е порачано дека на Србија не ѝ треба лидер, туку претседател, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Митингот го отворил српскиот пејач Владо Георгиев, а покрај него зборувале бројни јавни личности, меѓу кои актерите Никола Ѓуричко, Никола Којо и Сергеј Трифуновиќ.

На собирот немало ниту еден претставник од политичките партии. Граѓаните носеле знамиња со ликот на Јанковиќ и транспаренти со порака „За Србија без страв“, како и знамиња со ликот на премиерот Александар Вучиќ со натпис „Готов е“.

Преносот на предизборниот митинг на Саша Јанковиќ во Белград во живо го следеле 220.000 луѓе преку неговата страница на „Фејсбук“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...