fbpx

Затвореникот за изборни нерегуларности Агим Красниќи не се вратил во затворот во Штип од викендов

-

Синоќа во 18 часот бил крајниот термин до кога кондовецот Агим Красниќи требало да се врати од викенд во Затворот во Штип, каде отслужува 15 годишна казна. Уште синоќа е алармирана полицијата, а денеска писмено се извесни сите институции, потврди директорот на штипскиот затвор, Мики Тодоров. Красниќи се води како бегалец од затвор.

Красниќи го напуштил затворот во понеделникот на 3 февруари. Тодоров вели дека не му е првпат на затвореникот да добие отсуство, по што редовно се враќал. Последен пат бил пуштен пред еден месец.

И во септември 2017 година, Агим Красниќи не се врати во затворот по доделеното отсуство, меѓутоа по некое време беше пронајден и продолжи да ја отслужува казната.

Красниќи беше уапсен во 2008 година, заедно со неговата седумчлена група за предизвикување изборни нерегуларности за време на тогашните парламентарни избори. На неговата група исто така и’ се судеше за тероризам, односно планирање напад на Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download micromax firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course