fbpx

Затишје пред бура во политичкиот живот во Македонија?

-

Бомби, протести, апсења, полициска акција во Куманово, оставки, митинзи, поставување кампови, лидерски средби, преговори во Брисел… Изминавите неколку недели беа полни со политички случувања.

Сè се случуваше со огромна брзина и наеднаш запре и замре.

Опозицискиот СДСМ ги стави на пауза „бомбите“.

Граѓанското движење „Протестирам“ веќе неколку дена не одржува протести, туку состаноци на Школка во Градки парк.

Преговорите во Брисел меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ веќе некое време се замрзнати.

Две клучни институции за безбедноста на државата веќе десет дена се без прв човек – без директори останаа Биро за јавна безбедност и Управа за безбедност и контраразузнавање.

Премиерот Груевски на митингот на плоштадот Пела рече дека атмосферата и психолошката состојба веќе почна да ѝ прави проблем на Македонија, особено во делот на нарачките и кај странските инвеститори.

Стопанските комори вчера предупредија дека доколку продолжи ваквата атмосфера, на земјата ѝ се заканува банкрот.

За вторник, 26 мај, е закажана нова лидерска средба во Клубот на пратениците.

За нови разговори во Стразбур или Брисел нема најави.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
lynda course free download
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free