Царинските службеници на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница, вчера заплениле околу еден килограм златна жица во парчиња и 57 грама платина, соопшти денеска Царинската управа.

Како што информираат оттаму, вредноста на запленетото злато и платина е проценета на околу 38.000 евра.

Златото и платината биле сокриени во пластичен сад наполнет со ориз, што цариниците го нашле во возило што го управувал германски државјанин, кој вчера околу 8.15 часот се пријавил за излез од Македонија. Тој бил заедно со уште еден сопатник, а на цариниците им рекол дека нема ништо за пријавување.

„При преглед на багажниот простор од возилото, во една патничка торба со прибор за автомобил, во пластичен сад наполнет со ориз, царинските службеници пронајдоа 948 грама златна жица во парчиња и 57 грама платина во парчиња. По направена проценка од стручни лица, констатирано е дека златната жица е со чистота од 24 карати, чија вкупна берзанска вредност изнесува 36.000 евра, додека гранулите преставуваат благороден метал платина со берзанска вредност од 1.630 евра. Вредноста на непријавената стока изнесува 2.322.849 денари, а висината на избегнати царински давачки е 426.418 денари“, стои во соопштението од Царинската управа.

Инспекторите од одделението за истраги при Царинската управа по документирањето на целиот случај и по прибирањето на сите материјални докази поднеле кривична пријава до Основното јавно обвинителство Гевгелија против осомничениот, кој се товари за криумчарење.

Судија на претходна постапка на осомничениот му одредил притвор од осум дена.