Утрово околу 3.30 часот лице со иницијали Н.Т. подметнало пожар во кафе-барот „Галери Хаус Паб“ во центарот на Прилеп, соопшти полицијата.

Во пожарот нема повредени лица, а внатрешноста на објектот е целосно изгорена. Материјалната штета се проценува на повеќе од 200.000 евра.

Како што информираат од полицијата, Н.Т. околу 3.30 часот дошол во кафе-барот носејќи со себе канта со непозната течност. Откако го избркал чуварот, ја истурил течност, ја запалил и заминал во непознат правец.

Прилепската територијална противпожарна единица веднаш интервенирала со две возила и четворица пожарникари кои за неполн час успеале да го локализираат и да го изгаснат пожарот, кој се заканувал да се прошири на соседните објекти.