fbpx

Закон за јазици: Димовски побара прекин на седницата, Џафери даде пауза

-

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешната Собраниска седница на која на дневен ред е ставен законот за употреба на јазиците во трето читање побара да се прекине седницата и да заседава Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања која треба да одлучи дали да има расправа по 36.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери му рече на Димовски дека расправата не се води по таа точка и продолжи со гласање по две други точки од 32 седница, по што прогласи еден час пауза откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „пауза“, „пауза“.

– Жалам што господинот Џафери го избра 14 март за овој закон, денот кога УЧК пукаше на Тетово. Собранието е свесно дека носи неуставен закон. Барам Комисијата за деловинички и мандатно имунитетни прашања да се произнесе дали може да се поднесат амандмани или не. Стопирајте ја седницата и свикајте ја Комисијата – побара Димовски.

Според Димовски, законот неправилно имал европско знаменце, немало јавна расправа, и потенцираше дека матично тело за разгледување на законот требала да биде Комисијата за политички систем а не Комисијата за европски прашања.

– Филибастеринг за законот не ја направи ВМРО-ДПМНЕ туку лично Артан Груби и Реџил Исмаили на Комисијата за европски прашања кога не дозволија ниту еден амандман да помине. Три дена си играа играчки со еден амандман на Беса – додаде Димовски.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Free Download WordPress Themes
online free course