fbpx

Закани за претседателскиот кандидат Саша Јанковиќ

-

Саша Јанковиќ, кандидатот на граѓанската проевропска опозиција на претседателските избори во Србија, вели дека пријател од Безбедносно-информативната агенција (БИА) му рекол дека нема да биде безбедно за него да влезе во вториот круг на претседателските избори, оти може да се случи „сешто“.

Во интервјуто објавено денеска на порталот „Инсајдер“, кандидатот на групата граѓани „За Србија без страв“ вели дека не е исклучено ни насилство и додава дека такви сознанија имаат и БИА и српското МВР и обвинителството. Јанковиќ вели дека прашањето сега е дали институциите ќе дејствуваат, односно што ќе се направи во врска со сознанијата.

Првиот круг на изборите за нов претседател на Србија се одржува в недела, на 2 април. Според сегашните анкети, Јанковиќ е втор по рејтинг на листата на 11 кандидати, а на врвот е актуелниот српски премиер Александар Вучиќ, кој е кандидат на владејачката коалиција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free