fbpx

Захарова: Зголемувањето на рокот за издавање американска виза е нов притисок врз Русија

-

Рокот за издавање американски визи на граѓаните на Русија се зголеми, но тоа нема никаква врска со намалувањето на бројот на американските дипломати, вели портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Таа истакна дека таквиот тренд бил присутен и во претходните месеци и поради тоа не може да се поврзе со новото намалување на персоналот на американската амбасада, воведено по одлуката на САД да воведе нови санкции кон Русија.
– Најсмешно е што периодот за издавање американска виза се зголеми неколкупати во последните четири-пет месеци. Претходно интервјуата за виза се закажуваа за десетина дена по предавањето на документите, а сега се закажува по еден до еден и пол месец – рече Захарова во интервју за телевизијата „Русија 1“.

Захарова вели дека сите изјави дека продолжувањето на рокот за издавање американски визи е последица на намалувањето на бројот на американските дипломати мора да се гледаат како „внатреполитички игри во САД“.

– Ние совршено добро сфаќаме дека тоа е застрашување, вид на притисок врз Русија – рече Захарова.

Кон крајот на јули, руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Вашингтон треба да го изедначи бројот на својот дипломатски и технички персонал во Москва и во генералните конзуларни претставништва со бројот на руските дипломати и технички персонал кои работат во САД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes
free online course