Премиерот Зоран Заев бил на вечера со солунскиот градоначалник Јанис Бутарис за Нова година во Солун за да испрати позитивна порака дека постои волја за решевање на спорот со името. Ова денеска го изјави Заев, во својот прв коментар пред македонските новинари по вечерата со Бутарис.

Одговарајќи на прашања на новинарите во врска со посетата на Солун тој рече дека создадената атсмосфера на пријателство може да биде од корист за подобрување на околностите и изнаоѓање на решение за проблемот со името.

Заев рече дека за време на престојот во Солун имал телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас и министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас.

– Создаваме пријателска атмосфера и предуслови за во првата половина од годината суштествено и на вистински начин да влеземе во решавање на проблемот. Убеден сум дека можеме да најдеме решение. За време на посетата се слушнав со министерот за надворешни работи и со Ципрас, но мора да разберете дека не е лесно и за грчката страна. Но, со пријателско однесување може да се најде решение за во 2018 година да добиеме покана за членство во НАТО и за отпочнување на претпристапните преговори за влез во Европската Унија – изјави Заев, одоговарајќи на новинарски прашања по состанокот со министерот за финансии, Драган Тевдовски околу реализацијата на капиталните инвестиции во 2017 година.