Не барам 63 пратеници, туку подобар живот за 1,5 милиони граѓани во Македонија и за сите што си заминаа од државата, истакна лидерот на СДСМ и носител на листа во четвртата изборна едница, Зоран Заев, на вечерашниот митинг на партијата и на Коалицијата за живот во Македонија во Битола.

Тој истакна дека по проектот „Скопје 2014“, „најголемиот криминал што го направила власта на Никола Груевски е во РЕК Битола“.

„Македонија стана модерно робовладетелско општество… По „Скопје 2014“ најголемиот криминал што власта го направи е во РЕК Битола. Затоа ви давам збор дека ќе ги вратиме сите украдени пари и ова ќе заврши… Давам збор дека режимот ќе падне, но тоа не е доволно бидејќи вие очекувате чесни политичари, со одговорност. Знам дека ќе победиме на 11 декември, но ми треба поддршка од вас за реформска влада за да носиме решителни одлуки. Да оставиме печат и да покажеме дека Македонија може да биде земја за почит – рече Заев.

Кандидатот за пратеник во петтата изборна едница, Александар Кирацовски, најави ревизија не само на тендерите во РЕК Битола, туку и на приватизацијата на „Стопанска банка АД Битола“ и на земјоделскиот комбинат „Пелагонија“.

– Кажете им „не“ на Груевски, на Сашо Мијалков и на Владимир Талески. Ќе ги вратиме сите пари што ги украдоа од Битола и од државата – рече Кирацовски.

Заменик-претседателката на СДСМ и ностител на листа во петтата изборна единица, Радмила Шекеринска, истакна дека Груевски самиот си признал дека најмногу се плаши од истрагите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

– Груевски си призна што најмногу го боли и зошто лаже низ целата кампања. Призна дека се плаши од истрагите на СЈО. Ако тој се прашува, СЈО од утре ќе престане да работи. Бараат власт за да избегаат од затворски казни. Гласот за Груевски е глас за амнестија на најкорумпираните политичари, градоначалници и криминалци – истакна Шекеринска.