Премиерот Зоран Заев денеска порача оти пред четврток, кога во Софија ќе се најде со грчкиот колега Алексис Ципрас, не е можно да се постигне исчекор во процесот за решавање на спорот за името.

– Се појавуваат информации дека е готово, сега на 17-ти сè ќе се реши… Не е така. Јас би сакал некаде пред Самитот на Советот на Европа, а потоа и Европскиот Совет, тоа е 25, 26, па 28 и 29 јуни, тогаш се носат одлуките за добивање датум за преговори или не. Дотогаш да имаме некое решение, па дури треба да знаеме сите дека и да има приближување на она што е останато, во Грција и Македонија мора да направиме внатрешен процес на консултации – рече Заев.

Тој нагласува дека средбата со грчкиот премиер сепак не е кулминација на досегашниот преговарачки процес, оти најсуштинските прашања се сè уште на маса и оти на средбата во Софија треба да се направи рекапитулар на веќе сработеното и да се дадат насоки на министрите Никола Димитров и Никос Коѕиас, кои го водат преговарачкиот процес.