fbpx

Заев: Лани со Ципрас во Давос ја отворивме иднината, денес привлекуваме инвестиции

-

Пред точно една година, овде во Давос, со премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, за првпат направивме средба и ја отворивме иднината за нашата земја, изјави премиерот Зоран Заев после завршување на првиот работен ден во Давос.

„Овде, оваа година ги отвораме економските врати за перспективната иднина на нашата земја. Јас верувам дека оваа можност која ни се дава како покана по втор пат да бидеме овде присутни, овде во Давос, потврдува дека Македонија е дел од глобалниот демократски свет и дел од сите планови на економиите коишто светот ги развива и ги планира во периодот којшто доаѓа пред нас. Зборуваме на состаноци и со „Гугл“, и со „Циско“, и со „Филипс“, и со „Сан Груп“ од Индија, и со многу други компании од автомобилската индустрија, од техничките индустрии, кои што имаат интерес во целиот овој наш регион, па и во нашата земја“, рече Заев и додаде дека се сретнале со претставници на компании од Западна Европа, од Југоисточна Европа, но и од Блискиот Исток.

Тој се надева на средби дури и со компании од Кина, Кореја, Јапонија, и од Америка.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free online course
download huawei firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course