Изборите беа кристално чисти, фер и слободни, со изолирани инциденти, а тоа го потврдија и меѓународните институции, изјави денеска во Кавадарци лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, прашан за коментар на вчерашната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека изборите биле нелегитмни и недемократски.

– Човекот конечно изгуби избори, ние тврдевме дека само ако има слободна изразена волја, ќе се случат вистински изразени мисли, чувства и определби на граѓаните, тоа се случи на 15 октомври. Поразениот има право да се лути, јас тоа го разбирам. Не видов никаква сериозност во изјавите што тој ги даде. Навистина не можам ниту логично, ниту рационално да заклучам кои се доказите, кои се причините или што, всушност, се случувало во Македонија. Јас сум рационален човек, сакам секогаш да разговарам, спремен сум да прифатам корективи, да се коригирам и јас и политичката партија и коалициските партнери со кои сме, но буквално во Македонија блеска слободно изразената волја и апсолутно нема дилеми за тоа – рече Заев.

Груевски во синоќешното интервју во емисијата „Седмица“ на телевизијата „Алфа“ ја обвини власта за поткуп на гласачи, уцени и за заплашувања на членството на ВМРО-ДПМНЕ и на кандидатите за градоначалници на партијата.

Инаку, лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска беше на средби со граѓаните на Кавадарци, каде побара поддршка за кандидатот за градоначалник на владејачката партија, Бетиан Китев, за вториот круг од локалните избори кои ќе се одржат на 29 октомври. По Кавадарци, за денеска предвидени се средби на Заев и со граѓаните на Демир Капија, Градско и на Росоман.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како што соопштија од партијата, денеска има средби со жителите на Стајковци, Хиподром, Автокоманда и на Железара, во општина Гази Баба, а во 19 часот ќе има обраќање на митинг во селото Љубанци во општина Бутел.