fbpx

Заев испрати телеграма со сочувство до семејството на Немцов

-

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати телеграма со сочувство до семејството на убиениот опозициски лидер во Москва, Борис Немцов, и до граѓаните на Руската Федерација.

„Изразувам искрено и длабоко сочувство за бруталното убиство на Борис Немцов, до Вас – семејството на Борис Немцов, до неговите пријатели, колеги, но и до граѓаните – поддржувачи, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Семејството на Немцов, но и граѓаните на Русија и на светот загубија храбар човек и борец за демократските вредности, како што се слободата и владеењето на правото. Борис Немцов ќе остане запаметен како еден од наjпосветените заштитници на граѓанските права во земјата. Изразуваме надеж дека властите во Русија ќе спроведат брза и транспарентна истрага за околностите под коишто е убиен опозицискиот лидер Борис Немцов“, се вели во телеграмата упатена од Заев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...