fbpx

Заев: Има брзи решенија, но не зависат само од опозицијата

-

Има решенија кои можат да бидат брзи и можат да ја изненадат јавноста, но тие не зависат само од опозицијата, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по завршувањето на третата лидерска средба во Клубот на пратеници.

Следната средба е закажана за почетокот на идната недела.

Заев рече дека денешниот состанок поминал во информирање на ДУИ и на ДПА за разговорите во Стразбур и не сакаше да каже повеќе детали за тоа дали има напредок за решавање на политичката криза.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ниту потврдуваат, ниту демантираат за тоа дали преговарачкиот тим од Европската унија излегол со „нон пејпер“ на средбата меѓу Никола Груевски и Зоран Заев во Стразбур.

И Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ потврди дека идната недела ќе се одржи нова лидерска средба и истана дека деталите ќе ги откријат претставниците на САД и на ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...