Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе имаат средба на маргините на Минхенската безбедносна конференција што ќе се одржува од 15 до 17 февруари, објави грчки Катимерини.

Заев и Ципрас, како признание за нивните напори за решавање на долгогодишниот спор, во Минхен ќе ја добијат престижната награда Ewald von Kleist, која се доделува како признание за мир и решавање на конфликти.

Претседателот на конференцијата, Волфганг Ишингер неодамна на неговиот официјален „Твитер“ профил, по ратификувањето на Договорот од Преспа во грчкиот парламент, напиша дека двајцата премиери ќе бидат поканети на 16 февруари во Минхен да ја примат престижната награда за време на 55-та конференција.

Портпаролот на Минхенската безбедносна конференција потврди дека и Заев и Ципрас ја прифатиле поканата.

На конференцијата во Германија, која традиционално се одржува во втората половина од февруари, најавено е присуството на Ангела Меркел, Мајк Пенс, Јенс Столтенберг и Федерика Могерини.