fbpx

Заболената докторка не била на симпозиумот за дерматологија во Штип

-

Кратко време откако министерот за здравство Венко Филипче објави дека докторка е заболена со корона вирусот, почнале телефонските повици до организаторите на Меѓународниот симпозиум за дерматологија, што на 28 и 29 февруари се одржа во Штип и Скопје. Организатор на симпозиумиот е Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Само првиот ден, на симпозиумот во Штип, имало околу 400 учесници – професори, лекари и студенти, додека на вториот ден во Скопје – околу 300.  

– Заболената докторка не присуствувала на симпозиумот. Била поканета, но не одговорила на поканата – за „Мета.мк“ кратко информираа од Универзитетот во Штип.

До потврдувањето на оваа информација, присутна беше загриженоста од можната инфекција, особено што се работи за собир од толкав обем, со присуство на околу 700 луѓе.

Инаку, на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип, каде е сместен изолацискиот центар за евентуални заболени од корона вирусот, во моментов нема нови сомнителни случаи. 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...