fbpx

Заболе сестра од Неонaтологија од Штип, седум родилки со бебињата во изолација

-

Позитивна на ковид-19 е медицинска сестра од Неонaтолошкиот оддел на Гинеколошко – акушерското одделение до Клиничката болница во Штип, по што седум родилки од Источниот регион, со нивните бебиња, се ставени во изолација. Направена е дезинфекција на одделението. Ова пополаднето го потврди директорот на Клиничката болница од Штип, Ален Ѓеорѓијев.

„Од Центарот за јавно здравје прават анкети и досега на шест вработени im препорачаа самоиозлација. Се работи за цела смена која имала 24-часовно дежурство со заболената медицинска сестра“, изјави Ѓеорѓијев.

На Физикална терапија позитивни се двајца, како и една медицинска сестра од Инфективното одделение.

Од почетокот на епидемијата вкупно десет медицински работници заболеа од ковид -19.

Во Клиничката болница уште од стартот на епидемијата се работи со редуциран кадар. Околу 10% од вработените или 40 вработени веќе три месеци не работат, поради правото да останат дома со своите деца до 10-годишна возраст.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...