fbpx

За власта буџетот е развоен, за опозицијата – популистички и предизборен

-

Буџетот за 2020 година носи мото „инвестираме во човечкиот капитал” затоа што човечкиот капитал е најважен за економскиот развој на една земја, рече министерката за финансии Нина Ангеловска во експозето на предлог-буџетот за 2020 година, кој денеска беше на пленарна седница во Собранието.

– Затоа, во предлог-буџетот за 2020 година издвоивме наjвисоки досега 154 милијарди денари за функциите на здравството, образованието и социјалната заштита. Сакаме најдобрите лекари и медицински персонал да бидат во јавното здравство. Сакаме квалитетни идни генерации и знаеме дека за тоа е предуслов квалитетното образование за секое дете. Сакаме да обезбедиме грижа за сите генерации, од најмладите до највозрасните. Да нема деца надвор од системот на згрижување – образложи Ангеловска.

Пратеничката на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска, рече дека буџетот е социјален, но не е развоен.

„Она што како назив го имате за буџетот, дека е инвестиција во човечки капитал, мислам дека уште на почетокот ви е погрешен затоа што уште на комисија кажав дека да се вложи во човеки капитал значи подобро образование, вложување во науката, а овој буџет тоа не е“, рече Кузмановска.

Според неа, буџетот е популистички и предизборен, бидејќи се покачувале платите и пензиите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free