fbpx

За „Шпанските скали“ обвинителен акт против 11 лица

-

Истражната постапка што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) ја започна во јуни годинава за т.н. објект „Шпански скали“ на плоштадот Македонија во Скопје, доведе до Обвинителен акт против 11 лица, што е доставен во Основниот кривичен суд – Скопје.

Сите се товарат за штети на државниот буџет во износ од 163.513.868,00 денари (2,66 милиони евра).

Обвинетите, чиј идентитет не се соопштува се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување, а едно од лицата е обвинето за Несовесно работење во службата од чл.353-в ст.3 во врска со ст.1 од Кривичниот законик.

Според Обвинителниот акт, од 21.12.2010 година до 08.08.2018 година, првоообвинетиот заедно со петмина административни службеници, постапиле спротивно на одредбите од Законот за изменување и дополнување на Законот за градежно земјиште и не иницирале постапка за раскинување на Договорите за оттуѓување на градежно земјиште и враќање на градежното земјиште во сопственост на државата, ниту наплатиле договорна казна со што овозможиле купувачите да се стекнат со противправна имотна корист.

Во предметот се обвинети и двајца нотари, геодет, државен правобранител.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...