fbpx

За мали и микро компании нова бескаматна кредитна линија од 31 милион евра

-

Преку Развојната банка, микро и малите домашни компании погодени од ковид кризата ќе добијат финансиска поддршка од државата. Вкупниот износ на третата бескаматна кредитна линија е 31 милион евра, од кои 60 милиони денари односно 1 милион евра се буџетски средства од програмата П1 на Министерството за економија, а 30 милиони евра се од Европската унија.

Одлуката ја донесе Владата на синоќешната седница, на која, ја усвои Информацијата за бескаматна кредитна линија со грант компонента, наменета за микро и мали претпријатија (Ковид 3). Министерството за финансии за таа цел ќе потпише договор за администрирање на средствата со Развојна банка, соопштија од Владата.

„Министерството за економија треба да донесе предлог-одлука за префрлање на средствата од програма П1 во вкупен износ од 60 милиони денари на посебна сметка на Развојната банка на Северна Македонија АД Скопје, како буџетски придонес во реализација на мерката, по што банката треба да ги преземе сите активности за операционализација и воспоставување на третата бескаматна кредитна линија за поддршка на микро и мали претпријатија“, се вели во владиното сопштение.

Финансиските средства за оваа бескаматна кредитна линија се повлечени од 50-те милиони евра, награда за успешност во целокупниот напредок во процесот на Европска интеграција на Северна Македонија. Владата со официјален допис се обрати до Европската комисија дека средствата ќе се користат за заздравување на земјата од последиците од пандемијата со ковид-19.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Декември носи неколку новитети во светот на гејмингот

Декември донесува неколку новитети во гејминг светот. CD PROJEKT RED ги насочи повеќето ресурси во изработката на „Witcher 4”, Genshin Impact ја заокружи приказната за продолжението на „Fountain“, Близард...