Фото: CDC on Unsplash

Министерството за здравство соопшти дека во последниве 24 часа во земјава биле направени 2.303 тестови, а регистрирани 137 нови случаи на ковид-19. Од нив најголемиот број се во Скопје – 61 и во Битола – 39.

Од вкупниот број позитивни (137), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти.

Во текот на изминативе 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје, на 70 – годишна возраст. Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се пегистрирани во период 09.04.-17.04.2022 година.

Досега во земјава се направени вкупно 2.018.029 тестирања за ковид-19, а вкупната бројка на утврдени случаи изнесува 309.571. Бројката на оздравени пациенти е 299.738, на починати е 9.280, а на активни случаи 553.