Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека, одбивањето на барањето за членство на Косово во Интерпол е успех на Србија („мала, пркосна и горделива земја“), но дека поради тоа не треба да се биде еуфоричен и да се понижува Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

„Ние ја подобривме меѓународната позиција, но не смееме во оваа прилика тоа да го искористиме, односно да ја понижуваме приштинската страна“, додаде Вучиќ на вонредна прес-конференција која ја одржа со шефот на дипломатијата, Ивица Дачиќ.

Вучиќ ги повика косовските Албанци, исходот од гласањето на Генералното собрание на Интерпол да не го доживеат како пораз, туку како трезнење и да „разберат дека решението е во договор со Белград, а не дека некој на Србија ѝ наметнува решение“.

Тој рече дека Белград ќе продолжи да инсистира на компромис со Приштина и ги повика тамошните власти да го укинат данокот од 10 отсто на увоз на роба од Србија и Босна и Херцеговина.

Дачиќ оцени дека одбивањето на барањето на Косово да стане член во Интерпол е голема победа на Србија и српскиот народ и доказ дека, ништо не може да се реши на сила и без договор со Белград. Додаде дека, тоа покажува и дека Приштина мора да се врати на дијалог и дека заедно со Белград мора да ги реши меѓусебните проблеми.

„Сите велат дека Интерпол е полициска организација. Ако е полициска, зошто инсистираат да влезат таму, кога веќе сите се влезени, кога за сите има потерница“, изјави Дачиќ.