fbpx

Врховниот суд им го укина притворот на Камчев, Панделески и Јосифовиќ

-

Врховниот суд одлучи и им го укине куќниот притвор на осомничените во случајот на СЈО „Империја“, Орце Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ.

Пасошите на Камчев, Јосифовиќ и Панделески се во Основниот суд Скопје 1. За нив не одлучува Врховниот суд. Тие засега остануваат како мерки за обезбедување присуство, а дали осомничените ќе бараат враќање назад сè уште не се знае.

Во притвор останува поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, кому му истекоа 90-те дена. Дали и тој ќе излезе од притвор треба да одлучи Апелациониот суд Скопје.

Во „Империја“ осомничени се и мајката на Орце Камчев, Ратка Куноска-Камчева, неговата сестра Кристина Камчева-Стојческа, Владислав Стајковиќ, Зорица Арсовска, Јованче Тасковски, Дејан Јанев, Лилјана Гајдовска, Тодор Мирчевски и Ванче Мијалчев.

Тие се осомничени за кривичните дела злосторничко здружување, оштетување или повластување доверители, за перење пари, измама, злоупотреба на службената положба и овластувањата и други дела.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...