Сончево време со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер ќе преовладува денеска во Македонија. Во Повардарието ветерот ќе биде засилен.

Утринските температури ќе се движат од 8 до 19 Целзиусови степени, а дневните од 25 до 31 степени. УВ индексот ќе биде 7.

Во Скопје слично време со умерен северозападен ветер и температура од 15 до 29 Целзиусови степени.

Во следните денови следува период на претежно стабилно, суво и релативно топло време, но локално не е исклучена изолирана појава на краткотраен дожд. Температурата ќе има тенденција на благ пораст.