Времето денеска ќе биде промениливо облачно, со поголема облачност во планинските региони. Претпладнево на повисоките места на крајниот исток и запад на Македонија ќе има услови за краткотраен дожд. Во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе биде силен.

Температурите денеска ќе се движат од 11 до 19 Целзиусови степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, со услови за слаб дожд. Ќе дува умерен западен ветер. Температурата ќе се искачи најмногу до 14 Целзиусови степени.