Утрово во Клиничкиот центар во Скопје се случил вооружен инцидент.

Според неофицијални информации, во инцидентот имало повредени лица, односно бил ранет лекар од абдоминална хирургија, а во него, наводно, стрелал незадоволен пациент.

Полицијата привела две лица, но од МВР нема потврда на информацијата.

Влезот во болницата бил забранет и имало зголемено присуство на полицијата и на специјалните сили.

Од Секторот за внатрешни работи Скопје за „Мета“ велат дека ги проверуваат информациите и повеќе детали најавуваат за подоцна.