Абу Талха ел Хасанави, висок член на разгранок на Ал каеда на северот на Африка, е убиен откако беспилотно летало вчера ја погодило неговата куќа во градот Сабха.

Либиската новинска агенција ЛАНА јавува дека еден од лидерите на Ал каеда е убиен во напад со дрон на југот на Либија.

Ел Хасанави претходно побегнал од крајбрежниот град Сирт, каде либиската војска се бори против Исламска држава со помош на американските воздухопловни сили.

Агенцијата ЛАНА додава дека тој претходно бил водечки член на разгранок на Ал каеда во Сирија, каде се истакнал во регрутирање борци.