fbpx

Во Турција уапсени 30 осомничени џихадисти

-

Турската полиција утринава приведе 30 лица за кои се сомнева дека се припадници на Исламска држава.

Полицијата спровела истовремена рација во куќи за кои имало сомневање дека се ќелии на ИД во градот Конија, во централниот дел на Анадолија.

Вчера во градот Дијарбакир на југоистокот на земјата дошло до конфликт помеѓу џихадисти и турската полиција, во кој загинале двајца полицајци и, наводно, седум припадници на ИД.

Турските власти, кои се подготвуваат за избори в недела, почнаа потрага по исламски екстремисти кои ги обвинуваат за двојниот бомбашки напад во Анкара во кој загинаа 102 лица.

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, вчера вети дека ќе почнат полициска операција „против сите терористи“, вклучувајќи ја и Исламска држава и забранетата Курдска работничка партија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download
download huawei firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download