fbpx

Во Турција пуштена од притвор новинарката на „Би-би-си“

-

Турските власти ја ослободија од притвор дописничката на „Би-би-си“ која известувала за немирите на североистокот од Турција. Таа во притвор помина еден ден без образложение.

Новинарката Хатиџе Камар, која работи за турскиот сервис на „Би-би-си“, беше притворена вчера во провинцијата Сирт.

Таа ноќта ја поминала во седиштето на полицијата во Сирт.

Камар известувала од инцидентот во рудник во таа област, во кој неколку работници загинале, а сè уште во тек е спасувачка операција на оние кои останале заробени.

„Би-би-си“ наведува дека не постои оправдана причина за апсење на нивната дописничка, која е водач и на локалното здружение на новинари.

Во саботата во Дијарбакир на југоистокот на Турција уапсен е и новинар на „Гласот на Америка“.

Турција за време на изминатите неколку месеци ги зајакна мерките против медиумите и притоа затвори повеќе од 170 редакции. Во притвор моментално се наоѓаат повеќе од 120 новинари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71...