Турското обвинителство издало налози за апсење на 360 лица, повеќето војници, во рамки на операцијата против приврзаниците на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен.

Во операцијата, која е фокусирана на Истанбул, се уапсени 333 војници, меѓу кои 216 лица на активна должност.

Истанбулската полиција продолжува со операцијата на апсење осомничени, а приватната турска новинска агенција „Доган“ наведува дека меѓу уапсените има и седум пилоти.

Операцијата против приврзаниците на Ѓулен секојдневно продолжува, 16 месеци по обидот за пуч во Турција, па минатата недела беа приведени околу 700 лица.

Анкара ги обвинува Ѓулен и неговата мрежа за организирање на минатогодишниот неуспешен пуч, но Ѓулен ги негира ваквите тврдења.

Повеќе од 50.000 лица се уапсени и ставени во притвор до почетокот на судењето поради сомнеж за поврзаност со Ѓулен, додека 150.000 лица се сменети или суспендирани од позиции во јавниот и во приватниот сектор откако на 15 јули минатата година, при обидот за пуч во Турција, беа убиени 250 лица.

Турските власти велат дека само таквата чистка може да ја неутрализира заканата од мрежата на Ѓулен, за која тврдат дека е инфилтрирана во институциите како што се војската, судството и образованието.