Министерството за внатрешни работи на Тунис соопшти дека се уапсени три лица осомничени дека му помогнале на Анис Амри да го изврши нападот на божиќниот базар во Берлин

Во нападот убиени беа 12 лица, а ранети повеќе од 50. Еден од уапсените осомничени е роднина на Амри.

Како што се наведува во соопштението на министерството, тројцата осомничени биле членови на терористичка мрежа која била поврзана со Анис Амри.

Исламска држава вчера објави снимка на која се гледа како Амри му се заколнува на верност на лидерот на ИД, Абу Бакир ал Багдади. На снимката се гледа како Амри стоејќи на мост во Берлин со слушалки на ушите на мобилен телефон се снима себе како ја изговара заклетвата на верност кон Багдади.

На снимката се слуша како Амри го најавува нападот и вели дека сака да умре како „маченик“.