fbpx

Во Сомалија 150 загинати при напад со дрон

-

Повеќе од 150 луѓе се убиени во напад на американско беспилотно летало на упориште на Ал шабаб во Сомалија, наведуваат официјални лица на САД.

Сите убиени се членови на терористичката група.

Портпаролот на министерството за одбрана на САД, Џеф Дејвис, изјави дека е нападнат камп за обука во кој се подготвувал „голем напад“.

– Знаеме дека имале намера да го напуштат кампот и да бидат сериозна закана за САД и за силите на Африканската унија – вели Дејвис, наведувајќи дека според првичните процени, убиени се 150 теорористи.

Нападот е извршен во саботата, 195 километри северно од Могадишу, главниот град на Сомалија.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
free download udemy course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
online free course