Австралиската полиција соопшти дека двајца тинејџери, уапсени при акција на специјалната полиција во предградие на Сиднеј, подготвувале напад инспириран од Исламска држава.

Момчињата на возраст од 16 години се уапсени во акција на антитерористичката полиција во близина на џамија во сиднејското предградие Бенкстаун.

Полицијата кај момчињата пронашла два ножа што личеле на бајонети, кои ги купиле на денот на нивното апсење, како и напишани пораки во кои изразуваат верност кон ИД.

Момчињата се обвинети за тероризам, а австралиските медиуми јавуваат дека еден од уапсените е син на осуден терорист.