Во Северна Кореја почна тридневната жалост поради смртта на лидерот на кубанската револуција, Фидел Кастро, кој почина во петокот вечерта во Хавана, на 91 година.

Знамињата во земјата ќе бидат спуштени на половина копје во знак на почитување спрема револуционерниот лидер, а граѓаните се собираат на метро-станицата во Пјонгјанг, каде е поставена стаклена витрина со некролози за Кастро.

Во некролозите се наведува дека Кастро првпат ја посетил Северна Кореја во 1986 година, како и дека му била доделена наградата „Севернокорејски хрој“ за трудот и за напорите во зајакнување на врската помеѓу двете земји и за борбата против американската политика.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, вчера ѝ изрази сочувство на Куба поради смртта на Кастро.