Најмалку 40 лица загинаа, а 30 се повредени во самоубиствениот напад на шиитски културно-религиски центар во западниот дел на авганистанскиот главен град Кабул.

Министерството за внатрешни работи на Авганистан за „Би-би-си“ соопшти дека пред самоубиствениот напад одекнале две експлозии во истиот дел на градот. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Исламска држава во последните месеци изведуваше напади на шиитски институции ширум земјата.

Авганистанскиот претседател, Ашраф Гани нападот го нарече злосторство против човештвото.

„Терористите го убиваат нашиот народ. Терористите ги напаѓаат нашите џамии, светите места и културните центри“, стои во соопштението кое го издаде претседателската палата.

Гани го нарече нападите на шиитските мети ширум Авганистан за „напад на исламот и на сите човечки вредности“.