Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19, информираат од Министерството за здравство.

Во последните 24 часа Институтот за јавно здравје регистрирал 11 оздравени пациенти. Направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 новозаразени со ковид-19 и тоа 12 во Скопје, 8 во Куманово, 7 во Тетово, 4 во Струга и по два во Штип, Прилеп и Охрид.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 188 теста се во рамките на скринингот, од кои потврден е еден позитивен случај кај вработен во геронтолошка установа во Скопје. Досега со скринингот направени се 2.248 тестирања и регистрирани се три позитивни случаи, велат од МЗ.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.978. Од вирусот починаа 113, а оздравеа 1.422 лица. Во моментов во земјата има 443 активни случаи, од кои најголемиот дел (199) се од Скопје.