fbpx

Во петок почнува „Скопски филмски фестивал“

-

Со светската премиера на филмот „Медена ноќ“ на режисерот Иво Трајков, во петок свечено ќе биде отворено осумнаесеттото издание на „Скопски филмски фестивал“.
Фестивалот ќе треае до 24 април, а за осумте дена публиката ќе види повеќе од 60 филмови од светската, европската и од македонската кинематографија.

На фестивалот ќе бидат прикажани документарецот за Сноуден, добитникот на „Оскар“, „Граѓанинот четири“, како и победникот на „Берлински филмски фестивал“, филмот „Такси“.

Младата македонска актерка Наташа Петровиќ ќе ја видиме во една од улогите во премиерата на германско-австралискта копродукција „Еликсир“, во режија на Броди Хигс.

„Скопски филмски фестивал“ ќе се одржува во киното „Милениум“ во ГТЦ и во Кинотека на Македонија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...